8/9 – om ovärdighet.

Gjorde misstaget att låta tv:n stå på efter Rapport. Uppdrag Granskning handlar om hur demenssjuka blir inlåsta och lämnade ensamma över natten.

Klarade inte att titta. Det var det jävligaste och ovärdigaste beteende jag sett pågå i Sverige.

Istället lär jag mig nu om hytotermi och annat intressant på svt2.






2 nosningar på inlägget 8/9 – om ovärdighet.

  1. Linda skriver:

    Ja det där är bara vidrigt och hemskt. Finns inga ursäkter för detta alls!!!

    Usch säger jag bara. Hoppas du hade mer nytta och nöje av Svt 2 :)

    Kram på dig

    PS jag är glamourmamman som bara bytt namn och låtit glamourmamman gå pension :)

  2. ullisar skriver:

    väldigt väldigt obehagligt att se var det. iaf den lilla snutt jag klarade titta på… så jo, mycket mer lättsmält på tvåan! – fast sen fastnade jag framför en dokumentär om surrogatmödrar i Indien och då blev jag besviken på mänskligheten igen. en så god sak, och så stort utnyttjande. snyft.

    krams!

    ps. spännande med en nypremiär :) jag måste genast snoka!

jag löv respons!


Som sagt. Jag löv respons! [as in läsare, inte besöksstatistik] Men pliis, gör mig glad genom att åtminstone skumläsa inlägget du kommenterar så du kan hänvisa/feedbacka till det en aning.


Det är detta jag humble men enträget kallar bloggrespekt!



svarar jag så svarar jag alltid på din kommentar där den skrevs, dvs här! du kan få brev i epostlådan när det dyker upp ny respons under detta inlägg, kanske är det då ett svar till dig? :)

bloglovin