11.7 – om de gula kortens match.

Grattis Spanien! Till en kvart in i matchen höll jag Nederländerna som vinnare, de var turneringens dittills enda obesegrade lag (jo, Nya Zeeland också), men nånstans bland alla dobbar först – bröstsparken en avgörande faktor – bytte jag lag. Domarn fick dela ut mångdubbelt fler ostskivor än vad som går åt under en normal vilken-som-helst europeisk ligaomgång. Imponerande att han höll ordning på matchen, den kunde urartat fullständigt, men engelsmannen behöll lugnet och rätt kort i fickan. Bravo!

Blatter är läskig. Känns helt okej att rättstavningsprogrammet i mobilen vill ändra till Bister…

Avslutande fireworks var imponerande. Men doftar lite illa i det så fattiga Sydafrika. Dessutom måste det väl vara ödets nyck att gamla kolonialmakten spelar final i en av världens fattigaste förorter. Fast politik har väl hållits ifrån detta VM? Förutom Jimmy Jump då. Skumnisse med rekord?

Tjenixen!






2 nosningar på inlägget 11.7 – om de gula kortens match.

  1. Selma skriver:

    Själv har jag lyckats undvika hela alltihop.

jag löv respons!


Som sagt. Jag löv respons! [as in läsare, inte besöksstatistik] Men pliis, gör mig glad genom att åtminstone skumläsa inlägget du kommenterar så du kan hänvisa/feedbacka till det en aning.


Det är detta jag humble men enträget kallar bloggrespekt!



svarar jag så svarar jag alltid på din kommentar där den skrevs, dvs här! du kan få brev i epostlådan när det dyker upp ny respons under detta inlägg, kanske är det då ett svar till dig? :)

bloglovin